eSky / Ubezpieczenia podróżne / EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne

EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie podróżne a Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Czym jest EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument wydawany przez NFZ. Karta upoważnia do korzystania z opieki zdrowotnej w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (kraje UE oraz Islandia, Liechtenstein i Norwegia) na takich samych zasadach jak ich obywatele. Co to oznacza? Jeśli posiadacz EKUZ podczas wyjazdu będzie miał wypadek, a obywatele kraju, w którym przebywa, w takich przypadkach mają zapewnioną darmową pomoc i leczenie po wypadku, to ta osoba również nie będzie musiała ponosić kosztów akcji ratowniczej, konsultacji lekarskiej, pobytu w szpitalu itd. Jeśli jednak jakaś forma pomocy medycznej nie jest bezpłatna w danym kraju, to posiadacz EKUZ będzie musiał pokryć z własnej kieszeni takie koszty. Stanie się tak nawet, jeśli w Polsce tego typu pomoc jest bezpłatna.
Ubezpieczenie podróżne, w przeciwieństwie do EKUZ, zawsze pokrywa wspomniane koszty, bez względu na to, jakie są zasady w kraju docelowym podróży. Co istotne, ubezpieczenie turystyczne obejmuje, np. koszt pomocy na stoku czy na morzu (nie są zawarte w EKUZ).

Ubezpieczenie podróżne - wyjazdy zagraniczne

EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne?

Dokonując wyboru między Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego a ubezpieczeniem turystycznym trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę cel podróży. W przypadku krótkich, kilkudniowych wyjazdów ze znajomymi w celu zwiedzania miast, EKUZ może wystarczyć, ale planując dłuższy urlop z dziećmi, wyjazd na narty, trekking czy nad morze, lepiej wykupić ubezpieczenie podróżne. Przy okazji należy zastanowić się, jaki zakres ochrony zapewni EKUZ w kraju docelowym podróży. Zakres bezpłatnych usług medycznych, dostępnych dla obywateli kraju docelowego podróży może w znaczący sposób różnić się od świadczeń dostępnych w Polsce.

Karta EKUZ – zalety i wady

Jakie są plusy i minusy Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Zalety EKUZ

 • Karta jest bezpłatna.
 • Wniosek o wydanie karty można złożyć drogą elektroniczną.
 • Zazwyczaj obejmuje podstawowy zakres świadczeń medycznych.
 • Jest respektowana w 27 krajach UE oraz Islandii, Liechtensteinie i Norwegii.
 • Zapewnia odpowiednią ochronę w przypadku krótkich wyjazdów turystycznych.

Wady EKUZ

 • W sezonie urlopowym czas oczekiwania na kartę jest wydłużony.
 • Kartę należy odebrać osobiście w oddziale NFZ.
 • Karta nie obowiązuje poza krajami UE oraz Islandią, Liechtensteinem i Norwegią.
 • Zakres świadczeń zapewnianych przez EKUZ różni się w zależności od kraju podróży.
 • Karta EKUZ nie obejmuje kosztów ratownictwa na stokach i na morzu w popularnych krajach.

 

Ubezpieczenie prywatne a EKUZ – dlaczego warto wykupić

Ubezpieczenie prywatne, które zapewnia polisa turystyczna, ma zdecydowanie większy zakres ochrony niż karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Takie ubezpieczenie podróżne zawsze pokrywa pełny zakres określony w warunkach ubezpieczenia – oprócz podstawowej opieki medycznej również dodatkowe pozycje, jak koszty ratownictwa na stoku czy na morzu, ubezpieczenie bagażu itp. Pełny zakres ubezpieczenia podróżnego można znaleźć na stronie ubezpieczeń turystycznych w eSky. Warto też wiedzieć, że polisa podróżna wykupiona w eSky jest niedroga i sprawdzi się w przypadku każdej podróży.

Co daje ubezpieczenie turystyczne?

Szerszy niż EKUZ zakres ochrony

Stały zakres ochrony, bez względu na cel podróży

Wygodny i natychmiastowy zakup

EKUZ czy ubezpieczenie – co wybrać?

Wybór EKUZ lub ubezpieczenia podróżnego zależy od celu i kierunku podróży. Karta jest bezpłatna, ale czas oczekiwania na jej wydanie może być wydłużony (zwłaszcza w sezonie), a zakres ochrony zapewniany w kraju docelowym niewielki. To ważne w przypadku, np. wyjazdów na narty czy nad morze. W takiej sytuacji polecamy wykupienie ubezpieczenia turystycznego.

Jakie zalety ma EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to łatwy sposób, by zabezpieczyć się w podstawowym zakresie i bez opłat. EKUZ wydawana jest bezpłatnie i zapewnia ochronę w 27 krajach Unii Europejskiej oraz pozostałych krajach EOG (Islandia, Liechtenstein i Norwegia). Zakres ochrony różni się jednak w zależności od kraju i wynika z lokalnych uwarunkowań.

Jakie wady ma EKUZ?

Karta EKUZ ma ograniczenia regionalne (nie obowiązuje poza 30 krajami UE i EOG) oraz nie obejmuje wielu przypadków, gdy pomoc medyczna jest niezbędna, np. kosztów akcji ratowniczych na stoku, w górach czy na morzu. Karta może nie obejmować również podstawowych świadczeń, gdyż jej zakres zależy od uwarunkowań lokalnych w kraju docelowym podróży.

Co daje ubezpieczenie podróżne?

Ubezpieczenie turystyczne w eSky, bez względu na kraj docelowy podróży, ma ustandaryzowany zakres ochrony. To oznacza, że zawsze obejmuje koszty leczenia i pomocy, w tym koszty akcji ratowniczych w górach i na morzu. Oprócz tego taka polisa zawiera także ubezpieczenie OC i NNW oraz szereg innych, które chronią przed nieprzewidzianymi sytuacjami.

Ile kosztuje ubezpieczenie podróżne?

Ubezpieczenie prywatne to polisa, zapewniająca ochronę w trakcie podróży, którą należy dodatkowo wykupić. Jej koszt zależy od kierunku i czasu trwania podróży oraz liczby ubezpieczanych osób. Warto jednak mieć na uwadze, że nawet w przypadku dłuższych wyjazdów rodzinnych koszt ubezpieczenia podróżnego, mimo szerokiego zakresu ochrony jest niski.

EKUZ: jak wyrobić?

Aby uzyskać darmową kartę EKUZ należy złożyć odpowiedni wniosek pocztą tradycyjną, przez internet lub osobiście w odpowiednim oddziale NFZ. Karta będzie gotowa do odbioru po upływie kilku dni od złożenia wniosku (jeśli nie będzie konieczne przedstawienie dodatkowych dokumentów). W okresie wakacyjnym i ferii czas oczekiwania na kartę jest wydłużony.

Inspiracje i wybrane dla Ciebie oferty podróży

Odkryj podróżowanie na nowo z naszym newsletterem! Najlepsze okazje czekają na Ciebie. Sprawdzisz?

Pobierz naszą aplikację i wygodnie planuj podróże

 • Najwyżej oceniana aplikacja w kategorii podróży
 • Codziennie nowe okazje na wyciągnięcie ręki
 • Wszystkie rezerwacje w jednym miejscu